Zgodnie z podejściem immersyjnym podróże te cechuje pełne (intelektualne, zmysłowe, emocjonalne, ruchowe etc.) zanurzenie się w jedną, ściśle określoną rzeczywistość, aktywność, dziedzinę lub tematykę w celu ich wnikliwego doświadczenia.
Turystyka przyszłości
Turystyka przyszłości jest oparta na doświadczeniu. Generalnie każda forma podróży i zwiedzania już jest pewnego rodzaju doświadczeniem. W strategii experience travel chodzi jednak o to, aby doświadczenie uczynić nadrzędną wartością, głównym celem i zasadniczą ofertą, a nie tylko dodatkiem do wycieczki.
To odwrócenie reguł turystycznej gry odpowiada na aktualne potrzeby nowoczesnego społeczeństwa. Ludzie, przebodźcowani wrażeniami, przytłoczeni nadmiarem i zniechęceni powierzchownością, przechodzą fundamentalną reorientację od destrukcyjnego konsumpcjonizmu do szeroko pojętego minimalizmu. Oczekują zwolnienia tempa, sensu, uważności, intencjonalnego połączenia z otoczeniem oraz namacalnych korzyści poznawczych, emocjonalnych i społecznych, związanych m.in. z wypoczynkiem, nabywaniem wiedzy i kompetencji albo nawiązywaniem relacji międzyludzkich.
Ponadto, w reakcji na sytuację gospodarczą i globalne zmiany stylu życia, ludzie coraz chętniej wybierają oferty turystyczne i kulturowe, które są tańsze i zajmują jednostkowo mniej czasu, a jednocześnie zapewniają skonkretyzowane, pogłębione przeżycia. Z takimi założeniami rozmaite przygody można również realizować wielokrotnie w ciągu roku, a nie tylko podczas dłuższego urlopu – to jak móc zjeść co tydzień jedną kostkę czekolady zamiast całej tabliczki raz na dwanaście miesięcy. Wizja małych, ale częstszych nagród korzystnie wpływa na samopoczucie, a przy tym pozwala lepiej kontrolować budżet na przyjemności, relaks i rozwój osobisty.
Na czym polega experience travel?
W podróżach z nurtu experience travel najważniejsze jest immersyjne doświadczenie. Co to znaczy tak na „chłopski rozum”?
Doświadczenie to materializacja pragnień odbiorcy w formie oferty zorientowanej na jego konkretne oczekiwania i motywacje. W turystyce oznacza to dobór destynacji, szlaków, atrakcji, zabytków, aktywności, które uwzględniają specyficzne zainteresowania i cele uczestnika. Oferta „kręci się” zatem wokół człowieka i jego potrzeb, a nie wokół miejsca docelowego i jego słynnych POI, jak dzieje się to w przypadku typowych wycieczek objazdowych, nierzadko zbyt ogólnikowych i cechujących się przeładowanym programem, z którego uczestnik i tak niewiele potem pamięta.
Immersja to natomiast stan pogłębionego postrzegania rzeczywistości – rodzaj pełnego „zanurzenia” w otoczenie, które osiąga się za pomocą odpowiednio sprofilowanych elementów, np. opowieści, obrazów, dźwięków, zapachów, ekspozycji, instalacji przestrzennych, wykonywanych czynności, żywych spotkań z lokalną kulturą albo naturą, interaktywnych pokazów rzemiosła i tradycji, rozmaitych warsztatów, sesji relaksacyjnych, sportów etc. które dosłownie odrywają od szarej codzienności, przenosząc w inny wymiar impresyjny.
Połączenie tych dwóch aspektów, doświadczenia i immersji, determinuje specyfikę podróży, jej trasę, odwiedzane miejsca i podejmowane aktywności.
Zaprojektuj podróż immersyjną!
Podróże pełne wrażeń
Podróż immersyjna może łączyć elementy turystyki kulturowej, przygodowej, przyrodniczej, ekspedycji badawczych albo wyczynowych – nie ma tu żadnych granic. Liczy się natomiast – w myśl zasady: jakość, nie ilość – świadoma koncentracja na głównym celu podróży.
W obu przykładach Janek i Ania nie zwiedzają podczas swoich podróży miejsc, które nie są bezpośrednio związane z ich wyjazdowymi priorytetami. Omijają więc słynne pałace czy świątynie, które mogłyby zaburzyć jakość ich docelowego doświadczenia. Wyjątkiem są sytuacje, gdy atrakcja znajduje się na trasie długiego przejazdu z puntu A do B, a wizyta w niej nie wpłynie negatywnie na ich kluczowe wrażenia.
Jak działa experience travel?
Podróże immersyjne zdają się przypominać w swych założeniach edukacyjne podróże tematyczne, jednak w przeciwieństwie do nich akcentują przeżywanie rzeczy na własnej skórze. To nie tylko „suche zwiedzanie” czy zdobywanie wiedzy poprzez słuchanie i oglądanie, ale aktywne konsumowanie obiektu zainteresowania wszelkimi sposobami i na wielu płaszczyznach.
Experience travel umożliwia wielowymiarową, empiryczną i poznawczą eksplorację danego miejsca, kultury, zagadnienia bądź zjawiska, angażując myśli, emocje, uczucia, wyobraźnię, motorykę i wszystkie zmysły – wzrok, słuch, węch, smak, dotyk.
Dzięki wszechstronnej aktywizacji umysłu i ciała oraz koncentracji na jednym temacie podróż typu experience travel aktywuje procesy kognitywne, pogłębia kontekstową percepcję, wzmacnia świadomość istnienia, poczucie obecności, sprawczości i znaczenia w złożonej przestrzeni wrażeń intelektualnych i sensorycznych.
Subiektywna głębia immersji
Warto podkreślić, że oczekiwana w experience travel immersja rozwija się w toku interakcji odbiorcy z otoczeniem i zawsze jest doświadczeniem subiektywnym. Niekiedy immersję można umyślnie wzmocnić (np. poprzez odpowiedni wystrój wnętrz, serwowane menu, muzykę, dobór zajęć i prowadzących), innym razem mamy na nią ograniczony wpływ lub żaden (np. podczas nurkowania z wielorybami nie dyrygujemy ani tymi majestatycznymi ssakami, ani falami oceanu czy pogodą, jednak na korzyść przemawia tu element niespodzianki pod postacią niepowtarzalnych zdarzeń i zjawisk). Niezależnie od okoliczności, immersja sprzyja nawiązaniu głębokiej więzi mentalnej z eksplorowaną rzeczywistością i przekłada się na prawdziwie inspirujące, niezapomniane doświadczenie.
Organizuj immersyjne doświadczenia kulturowe!
Dla kogo jest experience travel?
Experience travel to doskonałe rozwiązanie dla zaangażowanych hobbystów, a także osób znużonych powierzchownym zwiedzaniem, zaliczaniem atrakcji, klasycznymi wycieczkami z przepełnionym programem „do odhaczenia” – w każdym razie oczekujących od podróży budujących przeżyć.
Wyprawy empiryczne są dla ludzi pragnących szczerze odkrywać dane miejsca lub zagadnienia, wsiąkać w nie, poczuć ich ducha, stać się ich częścią, przywieźć z podróży wartościowe znajomości, umiejętności, refleksje.
Podróże immersyjne są propozycją dla dorosłych, jak również dzieci i młodzieży. Sterując doborem atrakcji i zajęć oraz parametrami wrażeniowymi, można indywidualnie dostosować poziom wiedzy, rozrywki, zabawy czy wypoczynku.
Co więcej, experience travel, nie muszą oznaczać kosztownych wypraw na drugi koniec świata – można je organizować również lokalnie, co pozwoli nawet wielokrotnie odwiedzać te same miejsca i za każdym razem odkrywać je na nowo, z innej perspektywy.